Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلال شخصیت سادیسم : چگونه هیتلر، هیتلر شد؟

اختلال شخصیت سادیسم چیست؟

اختلال شخصیت سادیسم (SPD) را می‌توان به عنوان یک اختلال شخصیتی تعریف کرد که در آن فرد از خود رفتارهای سادیستی ، بی‌رحمانه، تهاجمی و تحقیرآمیز بروز می‌دهد. خشونت و سوء استفاده از نشانه‌های بارز در روابط اجتماعی یک سادیست به شمار می‌رود. چنین افرادی فاقد همدلی و و نگرانی نسبت به دیگر افراد هستند و از تحقیر کردن و رنج کشیدن دیگران لذت می‌برند.

شباهت‌هایی نیز بین اختلال شخصیت سادیسم (SPD) و انواع تهاجمی‌تر اختلال شخصیت ضداجتماعی مشاهده شده است. با این حال اشخاصی که مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعی هستند فقط برای لذت بردن به دیگران آسیب نمی‌رسانند. علاوه بر این ارتباطاتی نیز می‌تواند بین این اختلال و سادیسم جنسی وجود داشته باشد که در آن فرد از طریق ضرب و شتم و یا تجاوز و آزار جنسی به فرد مقابل ارضا می‌شود.

سادیسم چیست؟

سادیسم شامل لذت بردن از تماشای درد یا ناراحتی دیگران است. مطالعات نشان داده است که این افراد نه تنها خودشان از آزار رساندن به دیگران لذت می‌برند بلکه از مشاهده‌ی آزار رساندن توسط افراد دیگر نیز لذت می‌برند. افراد دارای این اختلال شخصیت ممکن است مکررا از خود رفتارهای خشونت‌آمیز و بی‌رحمانه نشان دهند. علاوه بر این سادیسم می‌تواند شامل ظلم و ستم عاطفی و احساسی نیز شود. برای مثال این افراد ممکن است عمدا از روش‌هایی برای ترساندن مداوم دیگران استفاده کنند و یا آن‌ها را به صورت طولانی‌مدت در معرض خشونت قرار دهند.

با وجود این که افراد مبتلا به این اختلال از رنج کشیدن دیگران لذت می‌برند اما ممکن است لزوما از خشونت و ابزارهای فیزیکی برای آزار رساندن دیگران استفاده نکنند. اغلب افراد سادیستی رفتارهای حشونت آمیز اجتماعی و یا لذت بردن از تحقیر عمیق دیگران را برای رسیدن به احساس قدرت و کنترل داشتن بر روی احساسات دیگران انجام می‌دهند.

تقسیم‌بندی اختلال شخصیت سادیسم

طبق دسته‌بندی تئودور میلون چهار نوع اختلال سادیسم وجود دارد که هر فرد مبتلا به این اختلال ممکن است یک یا چندتا از این انواع را در خود داشته باشد. توجه داشته باشید که این امکان نیز وجود دارد که فرد مبتلا هیچ یک از این انواع را از خود بروز ندهد.

 • سادیسم قانونی : این دسته از افراد سادیست معمولا می‌توانند در مقام‌های محتلف قدرت قرار گیرند، مانند سربازان نظامی، افسران پلیس، بازرسان زندان و یا اساتید دانشگاه. این افراد در وضعیتی قرار دارند که احساس می‌کنند باید مسئولیت کنترل، نظارت و مجازات افراد قانون‌شکن را بر عهده داشته باشند. در این گونه موارد آن‌ها بدترین مجازات ممکن را که برای یک مجازات خاص باید انجام بدهند را انجام می‌دهند. این افراد قصد دارند منصفانه باشند اما نمی‌توانند رفتارها و احساسات سادیستی خود را کنترل کنند. با این حال رفتارهای آن‌ها ممکن است خیلی جلب توجه نکند چرا که در محدوده‌ی قانون قرار دارند و به طور روزمره این رفتارها را از خود بروز می‌دهند.
 • سادیسم انفجاری : افرادی که دارای اختلال شخصیت سادیسم انفجاری هستند هنگامی که از زندگی و شرایط کلی خود احساس ناامیدی کردند به صورت ناخودآگاه و غیرقابل پیش‌بینی رفتارهای سادیستی از خود بروز می‌دهند. آن‌ها هنگامی که تحقیر و یا ناامید می‌شوند کنترل خود را از دست می‌دهند و به دنبال مقصر بدبختی خود می‌گردند. رفتارهای خشونت‌آمیز او از راه ایجاد ترس و وحشت و بداخلاقی نسبت به اطرافیان خود بروز می‌کند.
 • سادیسم استبدادی : این نوع از شخصیت سادیستی نسبت بقیه‌ی انواع بی‌رحمانه‌تر و ترسناک‌تر محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد که این دسته از افراد از شکنجه‌ی دیگران و تهدید آن‌ها لذت می‌برند. در این شرایط فرد مبتلا به این اختلال از چهره‌ی هراسان افراد و عدم تمایل آ‌ن‌ها به انجام کارهایی که او مجبور به انجام دادنشان کرده است لذت می‌برد. این گونه افراد نیز تا حدی مشابه اختلال شخصیت سادیسم انفجاری بوده و از عدم اعتماد بنفس و احساس ناامنی رنج می‌برند.
 • سادیسم ترسو : این نوع سادیسم کاملا با سه نوع سادیسمی که به آن‌ها اشاره شد متفاوت هستند، زیرا آن‌ها بسیار ناامن بوده و همچون بزهکاران رفتار می‌کنند. این افراد معمولا خطرات و ریسک‌های احتمالی را پیش‌بینی می‌کنند. اگرچه این افراد معمولا می‌ترسند اما در زمان ترس نیز سعی دارند که افراد دیگر را بترسانند.

علل بروز اختلال شخصیت سادیسم

در واقع باید گفت که هیچ علت دقیق و مشخصی برای بروز و توسعه‌ی اختلال سادیستی وجود ندارد. برخی از نظریه‌ها این گونه بیان می‌کنند که شیوه‌ای که یک فرد برای زندگی برمی‌گزیند تاثیر عمده‌ای بر توسعه‌ی یک اختلال شخصیت سادیستی ایفا می‌کند. علاوه بر این عوامل بیولوژیکی نیز ممکن است نقش عمده‌ای در بروز این اختلال ایفا کنند. اکثر نظریه‌ها به طور معمول بر این واقعیت اشاره دارند که نحوه‌ی تربیت یک کودک تاثیر عمده‌ای بر توسعه‌ی این اختلال در او دارد. تجربیات نامطلوب در دوران کودکی و یا در مراحل اولیه‌ی رشد جنسی خطر گسترش این اختلال را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد. البته فاکتورهای ژنتیکی و الگوهای ارثی از فاکتورهای شناخته شده‌ای هستند که چندان در بروز این اختلال کم اهمیت نیستند.

علائم اختلال شخصیت سادیسم

به فردی SPD گفته می‌شود که الگوهای رفتاری خاصی را از خود بروز دهد. این الگوهای رفتاری عبارتند از:

 • یک فرد سادیستی برای تحقیر کردن دیگران در حضور جمع درنگ نمی‌کند. حس شرمساری و حقارت که او در دیگران ایجاد می‌کند باعث می‌شود که او احساس قدرت کند.
 • او سعی دارد که همه‌ی افراد را تحت کنترل خود داشته باشد. مهم نیست که این فرد چه کسی باشد و در چه سمتی قرار داشته باشد و با آن‌ها به صورت غیرمعمول و خشن رفتار می‌کند. تنها چیزی که او طالب آن است یک تسلط بی‌قید و شرط در روابطش است.
 • یک فرد سادیستی معمولا سعی می‌کند با دروغ گفتن بی هیچ دلیلی سعی در ناراحتی و رنجش دیگران داشته باشد. در واقع ممکن است فرد با این دروغگویی هیچ دستاوردی جز آزار رساندن به دیگران نداشته باشد. این عمل معمولا به او احساس رضایت و شکست‌ناپذیری می‌دهد.
 • برخلاف یک فرد عادی اینگونه افراد معمولا سعی می‌کنند با ایجاد وحشت در دیگران کار خود را انجام دهند و به منافع خود برسند.
 • او اغلب مواقع برای افرادی که در رابطه‌ی نزدیکی با او هستند محدودیت‌های سخت قائل می‌شود. برای مثال ممکن است همسر او اجازه نداشته باشد به تنهایی از خانه بیرون برود و یا کودکان او اجازه‌ی حضور در مراسمات اجتماعی را نداشته باشند. باید نظرات او در هر صورت اطاعت شوند حتی اگر عجیب و غیرمعقول باشند.
 • او بسیار شیفته‌ی خشونت، هنرهای رزمی، قتل و خونریزی، شکنجه و مرگ است. او همواره کتاب‌ها و یا فیلم‌های مربوط به افراد تاریخی که چنین خشونت‌هایی را انجام داده‌اند دنبال می‌کند و این افراد را به شدت تحسین می‌کند. از شخصیت‌های اثرگذار زندگی او ممکن است دیکتاتورها و پادشاهان بی‌رحم تاریخ همچون هیتلر باشند.
 • او از هیچ ابزار و خشونتی برای اعمال استبداد خود و تسلط بر دیگران دریغ نمی‌کند. هدف اصلی او کنترل کامل و بی‌وقفه بر روی یک فرد و یا افراد مختلف است.
اختلال شخصیت سادیسم
از شخصیت‌های اثرگذار زندگی افراد مبتلا به اختلال شخصیت سادیسم ممکن است دیکتاتورها و پادشاهان بی‌رحم تاریخ همچون هیتلر باشند.

درمان اختلال شخصیت سادیسم

درمان این نوع اختلال ممکن است طولانی‌ مدت باشد. برای درمان می‌بایست ویژگی‌های شخصیتی همچون باورها، سازوکارهای مقابله‌ای و الگوهای رفتاری را تغییر دهیم و مطمئنا برای چنین تغییر پایه‌ای نیاز به زمان بسیار است تا به آرامی این تغییرات شکل بگیرد. این تغییرات معمولا در یک توالی مشخص اتفاق می‌افتد و برای تسهیل آن‌ها نیاز به روش‌های مختلف درمان است.

علائمی همچون افسردگی و اضطراب را می‌توان به سرعت با از بین بردن محیط‌های استرس‌زا کاهش داد. رفتارهایی مانند تجاوز، خشونت، بی‌پروایی، خلق و خوی انفجاری، انزوای اجتماعی و یا عدم اطمینان را می‌توان در مدت چندماه کاهش داد. درمان اصلاح رفتار و درمان گروهی در شرایط طراحی شده‌ی خاص می‌تواند موثر باشد. مشارکت در درمان‌های خانوادگی و یا گروهی می‌تواند به فرد کمک کند تا الگوهای رفتاری نامطلوب خود را به مرور تغییر دهد.

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.