Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
اختلال سلوک

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلال سلوک کودکانی مخرب به بار خواهد آورد!

اختلال سلوک یک اختلال احساسی و رفتاری جدی است که می‌تواند در کودکان و نوجوانان اتفاق بیفتد. کودکی که دچار اختلال سلوک است ممکن است نوعی الگوی رفتاری مخرب و خشونت آمیز از خود نشان دهد و با اطاعت کردن از قوانین مشکل داشته باشد. رفتارهای این چنینی معمولا برای کودکان و نوجوانان چندان دور از ذهن نیست و معمولا برخی از این رفتارها را می‌توان در دوره‌ی خاصی از رشد هر کودک مشاهده کرد. اما این رفتارها را هنگامی اختلال سلوک می‌نامیم که دوره‌ی آن‌ها طولانی‌تر بوده،  به حق دیگران تجاوز شده، خارج از رفتار سرپیچانه‌ی معمول بوده و زندگی کودک و خانواده‌ی او را مختل سازد.

نشانه‌ها و علائم اختلال سلوک را بشناسیم!

علائم این اختلال معمولا  بستگی به سن کودک و خفیف، معمولی و یا شدید بودن اختلال دارد. در کل نشانه‌های این اختلال را می‌توان در چهار دسته دسته‌بندی کرد.

 • رفتار خشونت‌آمیز: این رفتارها معمولا رفتارهای تهدیدآمیز و یا آسیب رساننده‌ای هستند که ممکن است شامل دعوا و جدل، قلدری، رفتار خشن با دیگران و حیوانات، استفاده از اسلحه و مجبور کردن دیگران به فعالیت‌های جنسی شود.
 • رفتار مخرب: این رفتار شامل تخریب عمدی اموال همچون آتش زدن به اموال و یا از بین بردن اموال دیگری می‌شود.
 • رفتار فریبکارانه: این رفتارها ممکن است شامل دروغ‌های تکراری، دست کجی و یا رفتن به داخل ماشین و خانه‌ی دیگران به قصد دزدی باشد.
 • نقض قوانین: فرد در طی این رفتار ممکن است برخلاف قانون و عرف جامعه عمل کند و یا در کارهای شرکت کند که برای سن او مناسب نیستند. این رفتارها ممکن است شامل فرار از مدرسه، شوخی‌های نامناسب و یا فعالیت جنسی در سن بسیار پایین باشد.
کودکان مبتلا به اختلال سلوک ممکن است به دیگران آسیب برسانند و شوخی‌های نابجا کنند.

علاوه بر این بسیاری از کودکانی که مبتلا به اختلال سلوک هستند بسیار حساس و تحریک‌پذیر هستند، اعتماد به نفس پایینی دارند و تمایل دارند که به دفعات مکرر قهر و اوقات تلخی کنند. برخی از آن‌ها ممکن است حتی سوء‌مصرف مواد مخدر و یا الکل داشته باشند. کودکان مبتلا به اختلال سلوک معمولا از درک اینکه تا چه اندازه رفتارشان به دیگران آسیب می‌زند عاجزند و معمولا احساس گناه کمی نسبت به کارهایشان دارند.

دلایل ابتلا به اختلال سلوک را بشناسیم!

دلیل اصلی ابتلا به این اختلال دقیقا مشخص نشده است. اما ترکیبی از عوامل مختلف در بوجود آمدن این اختلال نقش دارند از جمله عوامل ژنتیکی، محیطی، بیولوژیکی،روانشناسی و اجتماعی نقش عمده‌ای در به وجود آمدن این اختلال دارند.

 • عامل بیولوژیکی: برخی از مطالعات نشان داده‌اند که برخی از نواقص و یا ضربه‌ها به بخش مشخصی از سر ممکن است منجر به این اختلال رفتاری شود. اختلال سلوک معمولا به نواحی خاصی از مغز که به تنظیم رفتار، کنترل ضربه و احساسات مربوط می‌شوند مرتبط است. علائم این اختلال ممکن زمانی که مدارات سلول‌های عصبی در این مناطق به درستی کار نکنند بروز کنند. علاوه بر این بسیاری از کودکانی که مبتلا به این اختلال هستند دچار بیماری‌های روانی دیگری نیز همچون اختلال توجه، بیش‌فعالی، اختلالات یادگیری، افسردگی، سوء‌مصرف مواد و یا اختلال اضطرابی نیز هستند که ممکن است موجب تشدید اختلالات سلوک شوند.
 • عامل ژنتیکی: بسیاری از کودکان و نوجوانانی که دچار این اختلال هستند معمولا در میان نزدیکانشان افرادی هستند که دچار بیماری‌های روانی همچون اختلالات خلقی، اختلالات اضطراب، اختلالات مصرف مواد و اختلالات شخصیت هستند. که این نشان می‌دهد که این اختلال ممکن است نسبتا ارثی باشد.
 • عامل محیطی: عواملی مانند زندگی خانوادگی نامطلوب، مورد سوء‌استفاده قرار گرفتن، تجربیات تهاجمی، سابقه‌ی خانوادگی سوء مصرف مواد و تناقضات والدین ممکن است در بروز این اختلال نقش داشته باشد.
 • عامل روانی: برخی از متخصصان بر این عقیده‌اند که اختلالات سلوک ممکن است مشکلات آگاهی فرد (به ویژه فقدان احساس گناه) و نواقص پردازش شناختی او را بازتاب کند.
 • عامل اجتماعی: به نظر می‌رسد که وضعیت اجتماعی-اقتصادی سطح پایین و عدم پذیرش توسط همسالان ممکن است زنگ خطری برای بروز این اختلال باشد.
اختلال سلوک
اختلال سلوک در میان پسران شایع‌تر از دختران است.

تحقیقات نشان داده است که اختلال سلوک در پسران بیشتر از دختران رایج است و معمولا در اواخر دوره‌ی کودکی و اوایل نوجوانی آغاز می‌شود.

اختلال سلوک را چگونه می‌توان درمان کرد؟

درمان این اختلال به فاکتورها و عوامل بسیاری بستگی دارد. برای مثال برای درمان می‌بایست سن کودک، شدت علائم و همچنین ظرفیت کودک در مشارکت و تحمل درمان‌های خاص را در نظر گرفت. درمان این اختلال معمولا به صورت ترکیبی از روش‌های زیر انجام می‌گیرد.

 • روان‌درمانی: روان‌درمانی معمولا با هدف کمک به کودک در یادگیری بیان نیازها و شیوه‌های مناسب کنترل خشم انجام می‌گیرد. یک نوع درمان به نام درمان رفتاری-شناختی نیز با هدف بازخوانی تفکر کودک برای بهبود مهارت حل مساله، مدیریت خشم، مهارت‌های استدلال اخلاقی و کنترل ضربه انجام می‌شود. خانواده درمانی نیز ممکن است برای بهبود تعاملات خانوادگی و برقراری ارتباط میان اعضای خانواده استفاده شود و به والدین می‌آموزد که چگونه با فرزند خود رفتار مناسبی داشته باشند.
 • دارو: اگرچه هیچ دارویی برای درمان این اختلال تایید نشده است. اما برای درمان برخی علائم ناراحت کننده و همچنین سایر بیماری‌های روانی که ممکن است در کنار این اختلال وجود داشته باشند، همچون افسردگی و اضطراب شدید ممکن است از برخی داروها استفاده شود تا از تشدید اختلال سلوک توسط این بیماری‌ها جلوگیری به عمل آید.

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.