Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
اختلال رت اختلال فراگیر رشد

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلال رت: اختلال فراگیر رشد

اختلال رت

اختلال رت زیر مجموعه ی اختلالات فراگیر رشد است و این اختلال در کتاب مرجع تشخیص بیماربهای روانی (DSM-IV-TR) به صورت بروز چندین نقص خاص در پی یک دوره کارکرد نرمال پس از تولد توصیف شده است. علت اختلال هنوز معلوم نیست و احتمال می رود که اساس آن ژنتیکی باشد. و فقط در دخترها دیده می شود. نوزادان دختر تا پنج ماهگی خود رشد طبیعی دارند و از نظر روند رشدی متناسب با سن خود اندازه دور سر طبیعی و رشد بهنجار دارند.

از شش ماهگی تا چهل و هشت ماهگی اندازه دور سر رشد کمی پیدا می کند و این نوزادان در تعاملات اجتماعی خود دچار مشکلات می شوند. یک سری حرکات کلیشه ای در دستان خود دارند که این نشانه ی بسیار مهمی در تشخیص اختلال رت محسوب می شود, مثل گره کردن انگشتان یا حرکات دست شستن.

علایم بعدی اختلال رت با اختلال اوتیسم یکی است. در بعضی از موارد مشاهده می شود که نوزادانی که اختلال رت دارند توانایی کامل زبانی خود را از دست می دهند با این تفاوت که در اختلال اوتیسم کودکان اوتیسمی ربان خاص خود را برای صحبت کردن دارند. علاوه بر موردی که ذکر شد کودکان با اختلال رت بی نظمی تنفسی دارند و زود به تشنج می کنند اما در کودکات با اختلال اوتیستیک تشنج نمی کنند اگر هم این اتفاق صورت گیرد در نوجوانی است.

درمان قطعی برای اختلال رت وجود ندارد. مانند اوتیسم روشهایی برای کمک به بهبود این کودکان در روابط اجتماعی است به دلیل اینکه پیش آگهی اختلال رت نامشخص است (پیش بینی وضعیت بیمار) در حال حاضر به طور قطع روش خاصی وجود ندارد و اگر برای بهبود آن تلاشی نشود کودکان با اختلال رت در بزرگسالی خود نیز در سطوحی که در کودکی مشکل داشتند مثل سطح شناختی و روابط اجتماعی خود باقی می مانند. اما میتوان از فیریوتراپی برای بهبود حرکات عضلانی  و دارو درمانی برای کنترل تشنج ها و کار درمانی برای بهبود روابط اجتماعی و توان بازی کردن استفاده می شود. همیشه درمانهای حمایتی برای افرادی که با این نوع مشکلات درگیر هستند روش مناسب است و والدین باید برای این کودکان وقت زیادی را صرف کنند چرا که آنها روحیه لطیف و آسیب پذیری دارند و تا زمانی از درون کانون خانواده مورد حمایت قرار نگیرند به درمان های جانبی اشتیاقی نشان نمی دهند.

برای کودکان با اختلال رت و اوتیستیک مدرسه های مخصوصی وجود دارد و والدین باید این کودکان را نزد روانشناسان متخصص کودکان استثنائی ببرند. از والدین کودکان با اختلال رت خواسته میشود که آرامش خود را حفظ کنند تا بتوانند به کودکان خود کمک کنند.

اطلاعات بیشتر

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.