Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلال خلق ادواری یا سیکلوتایمی را چگونه درمان کنیم؟

اختلال خلق ادواری چیست؟

اختلال خلق ادواری یا سیکلوتایمی یک نوع اختلال خلقی نسبتا ملایم است. در اختلال سیکلوتایمی خلق و خوی فرد بین دو حالت متفاوت افسردگی ( موود پایین ) خفیف و هیپومانیا ( موود بالا ) در حال نوسان است. این نوسان بین دو موود بالا و پایین به گونه‌ای است که فرد هیچ‌گاه حالات شدید این دو موود را تجربه نمی‌کند برای مثال هیچ‌گاه فرد دچار افسردگی شدید و طولانی مدت نمی‌شود و حالت هیپومانیا هیچ‌گاه به حالت مانیای کامل تبدیل نمی‌شود. در واقع افراد مبتلا به اختلال خلق ادواری حالت و علائم خفیف‌تری از اختلال دوقطبی کامل را تجربه می‌کنند.

چه کسانی ممکن است دچار اختلال سیکلوتایمی شوند؟

چیزی حدود ۰.۴ تا ۱ درصد جمعیت ایالات متحده دارای این اختلال می‌باشند. مردان و زنان تقریبا به نسبت مساوی مبتلا به این نوع اختلال می‌شوند. سیکلوتایمی عموما از دوره‌ی نوجوانی و جوانی توسعه می‌یابد. شناسایی دقیق شروع این بیماری معمولا دشوار است.

 

نشانه‌های اختلال خلق ادواری چیست؟

در سیکلوتایمی موود فرد معمولا از افسردگی تا هیپومانیا و برعکس نوسان می‌یابد. در اکثر افراد این الگوی تغییرات نامشخص و غیرقابل پیش‌بینی است. هیپومانیا و یا افسردگی ممکن است روزها و هفته‌ها ادامه یابند. در بینابین این موودهای بالا و پایین فرد ممکن است مدتی نیز به حالت نرمال خود بازگردد و این حالت ممکن است حتی تا یک ماه نیز به طول انجامد. اما این امکان نیز وجود دارد که فرد حالت نرمال را هیچ‌گاه تجربه نکرده و حالات او به طور مداوم بین افسردگی و هیپومانیا در حال تغییر باشد.  در مقایسه با اختلالات خلقی جدی‌تر، اختلال سیکلوتایمی علائم خفیف‌تری دارد. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم حالات و علائم افسردگی به گونه‌ایست که هیچ‌گاه فرد به افسردگی عمده نمی‌رسد و از طرفی خلق و خوی بالای او نیز به گونه‌ای است به مانیا نخواهد رسید.

در واقع بهتر است این گونه بیان کنیم که اختلال سیکلوتایمی نوعی مرز بین بیماری روانی و تغییرات معمولی در حالات روحی و شخصیتی افراد است. برخی از افراد مبتلا به این اختلال بیشتر اوقات افراد بسیار موفقی هستند این افراد از حالات مربوط به هیپومانیا در راستای کسب موفقیت بهره می‌گیرند. اما از طرف دیگر دوره‌های افسردگی و تحریک‌پذیری ممکن است به گونه‌ای باشد که موجب از هم پاشیدن زندگی زناشویی و یا اختلال ایجاد کردن در مسیر حرفه‌ای فرد شود.

اختلال خلق ادواری
در اختلال خلق ادواری موود فرد معمولا از افسردگی تا هیپومانیا و برعکس نوسان می‌یابد.

 

علل بروز اختلال خلق ادواری

بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که اختلال سیکلوتایمی شکل خفیف‌تر شده‌ی اختلال دوقطبی است. هیچ کس تا کنون درباره‌ی علل سیکلوتایمی و یا اختلال دوقطبی به نتیجه‌ی قابل استنادی نرسیده است. اما می‌توان گفت که ژنتیک در توسعه‌ی هر دو اختلال نقش دارد. افراد مبتلا به اختلال خلق ادواری ممکن است بستگانی مبتلا به اختلال دوقطبی داشته باشند و یا برعکس.

چه درمان‌هایی برای اختلال خلق ادواری وجود دارد؟

این اختلال معمولا ناشناخته و درمان نشده است. علائم در بسیاری از افراد ممکن است آنقدر خفیف باشد که اصلا به فکر درمان‌های روانی نباشند. برخی افراد نیز از این واقعیت گریزان هستند که ممکن است با مراجعه به روانشناس و رفتن در مسیر درمان ممکن است حالت‌های مربوط به موود بالای آن‌ها نیز تحت تاثیر قرار گرفته و کمتر شوند.

علائم افسردگی در اختلال سیکلوتایمی معمولا مکرر، ناخوشایند و غیرفعال‌تر از علائم هیپومانیا می‌باشد. احساس افسردگی یا بی‌ثباتی از دلایلی هستند که باعث می‌شود افراد به دنبال کمک باشند.

هیچ داروی خاصی برای درمان اختلال خلق ادواری مورد تایید نیست. اگرچه تثبیت کننده‌های خلق مانند لیتیوم یا لاموتریگین به عنوان یک استراتژی احتمالی برای کاهش نوسانات خلقی توصیه می‌شود. داروهای ضدافسردگی شدید معمولا توصیه نمی‌شوند مگر اینکه فرد دچار افسردگی عمده شود که در این بیماری معمولا چنین اتفاقی نمی‌افتد.

علاوه بر این یک خطر کوچک نیز وجود دارد که داروهای ضدافسردگی ممکن است علائم مانیا را در فرد بروز دهد. از لحاظ فنی هنگامی که حالت‌های افسردگی در فرد شدیدتر شد، این فرد دیگر مبتلا به به سیکلوتایمی نیست بلکه دچار اختلال دوقطبی شده است. البته این حالت شدید از این بیماری نیز ممکن است رخ دهد و این زمانی است که مردم برای اولین‌بار درمان را شروع می‌کنند.

 

زندگی با سیکلوتایمی

اختلال خلق ادواری ممکن است بر روابط و زندگی شخصی فرد اثر گذارد. این حالت‌های نامتعادل اغلب زندگی شخصی و حرفه‌ای شخص را مختل می‌کنند. افراد ممکن است دچار مشکلاتی در توسعه‌ی کار پایدار یا روابط شخصی‌شان شوند، در عوض روابط عاشقانه‌ی کوتاه مدت و یا عملکرد شغلی ناگهانی داشته باشند.

افراد مبتلا به این اختلال معمولا مصرف الکل و مواد مخدر بالایی دارند. تا حدود ۵۰ درصد افراد مبتلا به این اختلال از سوء مصرف مواد رنج می‌برند.

می ‌توان گفت که با گذر زمان این اختلال ممکن است به اختلال دوقطبی منجر شود. داده‌ها نشان می‌دهد که این افراد در خطر بالای خودکشی قرار دارند. بعضی از پزشکان معنقدند که تثبیت کننده‌های خلق ممکن است از خطرات این اختلال بکاهد، اگرچه برای تشخیص میزان تاثیرگذاری این داروها باید  تحقیقات گسترده‌ای صورت گیرد.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.