Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
اختلال بی نظمی خلق اخلالگر

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلالات افسردگی: اختلال بی نظمی خلق اخلالگر

اختلال بی نظمی خلق اخلالگر که به عنوان اختلال کژتنظیمی خلق ایذایی نیز شناخته می شود برای مشخص کردن مشکل کودکانی که تحریک پذیری مزمن و شدیدی دارند مورد استفاده قرار میگیرد.

مشخصه ی این اختلال طغیان های خشم است که به صورت مکرر رخ می‌دهند. این طغیان‌ها حداقل هفته‌ای سه بار رخ می‌دهند و حداقل در دو موقعیت متفاوت مانند محیط خانه٬ مدرسه٬ در گروه همسالان و …بروز پیدا می کنند. این طغیان های خشم نامتناسب با رشد و بین طغیان ها به شدت فرد تحریک پذیر یا خشم گین می شود.

توجه کنید که اگر فرزند شما زیر ۶ سال و یا بیش از ۱۸ سال سن دارد این اختلال برای او تشخیص گذاری نمی شود. شاید برای شما سوال ایجاد شود که چرا این اختلال را در بین دسته ی اختلالات افسردگی طبقه بندی می کنند در صورتی که توصیفی مشابه به سایر اختلالات افسردگی برای آنها مطرح نشده است. دلیل این امر این است که کودکان و نوجوانانی که با این اختلال توصیف می شوند در آینده در معرض خطر ابتلا به اختلالات افسردگی و یا اضطرابی هستند. به همین دلیل بایست به این کودکان از این جنبه ها نیز توجه شود و آسیب پذیری شان نسبت به ابتلا به اختلالات افسردگی و اضطرابی مورد توجه قرار بگیرد تا بتوان درمانی ایمن کننده نسبت به وقایع آتی صورت پذیرد.

 

مشخصه‌ی اختلال بی نظمی خلق اخلالگر طغیان‌های خشم است که به صورت مکرر رخ می‌دهند
مشخصه‌ی اختلال بی نظمی خلق اخلالگر طغیان‌های خشم است که به صورت مکرر رخ می‌دهند

نشانه های اختلال بی نظمی خلق اخلالگر چیست؟

مهم ترین مشخصه همانطور که پیش تر توصیف اش رفت٬ طغیان های خشم است. بایست دقت شود که منظور از طغیان های خشم٬ خشمگین شدن٬ پرخاشگری و آسیب زدن به اموال و افراد است در حالیکه دلیل بخصوصی برای خشمگین شدن وجود ندارد. وقتی که افراد به این موقعیت و واکنشی که فرد نشان داده است نگاه میکنند به نظرشان غیرمعقول و غیر منطقی می رسد. برای مثال فرزند شما ممکن است بواسطه ی آنکه همراه با غذا برای او آب نیاورده اید یکباره خشمگین شود. سر کلاس درس بی دلیل اقدام به پرخاشگری نسبت به سایر کودکان و یا هم بازی هایش کند.

طغیان هایی که بروز می کنند با سطح رشدی ناهماهنگ اند. در طول دوره ی رشد ممکن است کودکان قدری تندخو شوند. در طول دوره ی بلوغ ممکن است کودکان بواسطه ی تغییرات هورمونی واکنش هایی شدید و بعضا طغیان های خشمگین کنند اما این موارد جزئی از مواردی نیست که ما بعنوان نشانه های اختلال بی نظمی خلق اخلال گر می شناسیم.

این طغیان هایی که دلایل روشن و بخصوصی ندارند حداقل هفته ای ۳ بار اتفاق می افتند. در سایر اوقاتی که کودک یا نوجوان شما واکنش های طغیان برانگیز نشان نمی دهد همچنان دارای خلق تحریک پذیر است به صورتی که برای خودتان قابل مشاهده است و یا اگر از معلم و یا سایر همکلاسی های شان سوال بپرسید به شما در این مورد خواهند گفت. توصیف هایی مانند بی دلیل قشقرق به پا کردن٬ بد اخلاقی٬ تندخویی٬ زودجوش بودن٬ بی اعصاب بودن و مواردی از این دست را در مورد آنها می شنوید.

این دوره ها نباید بیش از یک روز کامل ادامه داشته باشند و در طول دوره نشانه‌های مانیا(شیدایی) وجود نداشته باشد.

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.