Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
اختلال اضطراب جدایی در کودکان

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلال اضطراب جدایی در کودکان

اختلال اضطراب جدایی در کودکان

از اختلال هایی که در کودکان شایع است و در بین دختران و پسران به طور مساوی شایع می باشد اختلال اضطراب جدایی است. برای تمامی کودکان اضطراب پیش می آید مثل زمانی که افراد جدیدی را میبینند و یا میخواهند دوست تازه ای را برای خود پیدا کنند. این گونه رفتار ها از کودکان رایج است اما همانطور که برای تعریف بقیه اختلال های روانی دیگر نیز گفته می شود در اختلال اضطراب جدایی هم اگر این اضطراب ها به صورت افراطی شود تشخیص این بیماری گذاشته می شود.

در اختلال اضطراب جدایی کودک از هر چیزی که نشان دهنده ی جدایی بین او و مراقب خود (والدین) باشد احساس اضطراب می کند. او دائما ذهنش مشغول این موضوع می شود که ممکن است از کسی که او به آنها وابسته و دلبسته است به نوعی از او جدا شود و آن زمانی است که کودک دچار اضطراب می شود. در برخی کودکان این اضطراب ها بسیار قوی و اخلالگر می شود به طوری که والدین مجبور هستند تمام وقت خود را کنار فرزندشان بگذرانند.

اختلال اضطراب جدایی قبل از 18 سالگی شروع می شود و کودک باید حداقل 4 هفته علائم اختلال اضطراب جدایی را داشته باشد. کودکان با این اختلال ناراحتی شدیدی را در مواجهه با ترک والدین از خانه دارند این ناراحتی در صورتی است که انتظار دارند که قرار است در روز و ساعت مشخص والدین از خانه خارج شوند و به صورت ناگهانی نیست. نگرانی و اضطراب شدید درباره اینکه ممکن است اتفاق ناخوشایندی مثل مرگ برای والدینش پیش بیاید یا اینکه آنها را بدزدند و او آنها را از دست بدهند. این نکته بسیار مهم است که حالت اضطراب کودکان به صورت وسواسی می شود و خیلی آزارنده می شود. اضطراب آنها به شدتی می رسد که از رفتن به مدرسه خودداری می کنند و ترس شدید را تجربه می کنند حتی در موقع خوابیدن به علت اینکه دائما خواب هایی با موضوع جدایی می بینند درخواست خوابیدن در کنار والدین را می کنند. در شروع اضطراب معمولا دچار سردرد و معده درد می شوند. آنها دائما به والدین خود می چسبند و تحت هیچ شرایطی از آنها جدا نمی شوند.

معمولا اختلال اضطراب جدایی زمان شروع مدرسه شایع تر است. تا قبل از آن کودک به صورتی دوران اضطراب ها خود را گذرانده است و زمان شروع مدرسه باعث بروز مشکلات زیادی برای کودک و خانواده اش می شود. اختلال اضطراب جدایی فقط جز اختلال های کودکان به شمار می رود.

احتمال می دهند که علت بروز این اختلال عوامل زیستی و وراثت و سابقه خانوادگی باشد. بیشتر این کودکان با وجود همین اختلال بدون اینکه آن را تشخیص بدهند به بزرگسالی می رسند که خود این موضوع باعث مشکلات زیادی و بروز اختلال های دیگر می شود.

از شیوه درمان های رفتاری مثل حساسیت زدایی منظم,سرمشق گیری و مواجهه ی طولانی برای درمان این اختلال می توان استفاده کرد. در کل هدف ایجاد توان کنترل کردن در مواقع اضطراب آور است. آموزش مدیریت وابستگی برای اینکه به جدایی ها به صورت مثبت تری واکنش نشان دهد نیز تاثیرگذار است. معمولا دارو درمانی در اختلال های اضطرابی نتیجه ای ندارد اما مشاهده شده است که در اختلال اضطراب جدایی که مختص کودکان است فلوکستین نشانه ها را کاهش می دهد. اما معمولا به علت اینکه داروها ممکن است عوارض داشته باشد کمتر تجویز می شود. خانواده درمانی یکی دیگر از راه های درمان این اختلال است. خانواده ها نقش زیادی را برای درمان ایفا می کنند. حمایت آنها برای کاهش نشانه های اضطراب بسیار مهم است.

اطلاعات بیشتر

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.