Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD چیست؟علائم و روش درمان

طبیعی است که پس از تجربه یک سانحه ناخوشایند، احساس ترس، ناراحتی، اضطراب، تنهایی و انزوا کنید. اما در صورتی که این حالات روحی به مرور زمان کمرنگ نشوند و احساس کنید که در دریایی از خاطرات دردناک و احساس خطر غرق شده‌اید، ممکن است به اختلال استرس پس از سانحه (Posttraumatic Stress Disorder) دچار شده باشید. ممکن است این طور به نظر برسد که هرگز نمی‌توانید اتفاقی که افتاده را فراموش کنید یا دوباره به حال عادی خود بازگردید، اما با تقویت مهارت مقابله‌ای و پیگیری درمان، می‌توانید بر این اختلال غلبه کرده و به زندگی عادی خود بازگردید.

اختلال استرس پس از آسیب روانی (PTSD) که به آن استرس پس از سانحه نیز گفته می‌شود، حالتی ذهنی است که پس از تجربه یا مشاهده یک حادثه دردناک آغاز می‌شود.

بسیاری از افرادی که یک عارضه روحی دردناک را تجربه می‌کنند، دچار مشکلات تعاملی موقت می‌شوند و با گذر زمان و مراقبت از خود بهبود می‌یابند. اما اگر چنین نشانه‌هایی شدیدتر شوند یا برای چند ماه یا حتی چند سال باقی بمانند، اوضاع کمی نگران‌کننده می‌شود و احتمال ابتلا به PTSD وجود دارد. بعد از پیشرفت نشانه‌های این اختلال، دریافت درمان‌های مؤثر برای کاهش علائم و بهبود عملکرد ضروری است.

علائم اختلال استرس پس از سانحه چیست؟

علائمی و نشانه‌های اختلال استرس پس از سانحه ممکن است در طول یک ماه پس از سانحه نمایان شوند، اما گاهی حتی تا چند سال نیز خود را نشان نمی‌دهند. این علائم باعث بروز مشکلات جدی در موقعیت‌ها و روابط اجتماعی و کاری می‌شود و همچنین ممکن است توانایی انجام وظایف روزمره و عادی شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

علائم اختلال استرس پس از سانحه در چهار نوع کلی گروه‌بندی می‌شوند و ممکن است در طول زمان و یا از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشند.

۱.خاطرات سرزده:

نشانه‌های خاطرات سرزده شامل موارد زیر می‌باشد:

 • خاطرات اضطراب‌آور ناخواسته و عودکننده از عارضه روحی
 • زنده شدن سانحه برای فرد طوری که دوباره در حال اتفاق افتادن است (فلش‌بک)
 • خواب‌ها یا کابوس‌های ناراحت‌کننده از سانحه
 • غم و پریشانی احساسی شدید یا واکنش‌های فیزیکی در برابر چیزی که یادآور سانحه است
افراد مبتلا به استرس پس از سانحه ممکن است تلاش کنند که از فکر کردن و یا صحبت در مورد سانجه بپرهیزند
افراد مبتلا به استرس پس از سانحه ممکن است تلاش کنند که از فکر کردن و یا صحبت در مورد سانجه بپرهیزند

۲. پرهیز از سانحه:

افراد مبتلا به استرس پس از سانحه ممکن است تلاش کنند که از فکر کردن و یا صحبت در مورد سانجه بپرهیزند.

این گروه شامل علائم زیر است:

 • تلاش برای اجتناب از فکر کردن یا صحبت کردن در مورد سانحه
 • دوری کردن از مکان‌ها، فعالیت‌ها یا کسانی که یادآور آن عارضه هستند

۳. تغییرات منفی در حالات و افکار:

این گروه از علائم به اشکال زیر نمایان می‌شوند:

 • افکار منفی در مورد خود، سایر افراد یا کل جهان
 • ناامیدی به آینده
 • مشکلات حافظه، شامل فراموش کردن جنبه‌های مهم رویداد
 • بروز مشکل در حفظ روابط نزدیک
 • بی‌میل شدن نسبت به فعالیت‌هایی که زمانی لذت‌بخش بودند
 • بروز مشکل در تجربه احساسات مثبت
 • از لحاظ احساسی بی‌حس و بی‌تفاوت شدن

۴. تغییر در واکنش‌های فیزیکی و احساسی:

این تغییرات ممکن است به اشکال زیر خود را نشان دهند:

 • به آسانی وحشت‌زده شدن
 • رفتارهای خودمخرب مانند پرخوری یا رانندگی با سرعت بسیار بالا
 • اختلال در خوابیدن
 • بروز مشکل در تمرکز کردن
 • همواره آماده مقابله خطر بودن
 • زودرنجی، طغیان‌های عصبی یا رفتار پرخاشگرانه
 • غرق شدن در احساس گناه یا احساس شرم

در هر کدام از مراحل مذکور می‌توانید با استفاده از مشاوره و درمان بیماری ها و اختلالات روحی و روانی می‌توانید از ابتلا به اختلالات جلوگیری کنید و یا در صورت ابتلا روند پیشروی و علائم  آن را کنترل کنید.

علائم اختلال استرس پس از سانحه در کودکان:

در کودکان ۶ یا کمتر از ۶ سال علائم اختلال استرس پس از سانحه می‌تواند به ۴ صورت زیر اتقاق بیوفتد :

 • نمایش دادن مجدد سانحه یا جنبه‌هایی از آن در قالب بازی
 • خواب‌های ترسناک که ممکن است شامل صحنه‌هایی از سانحه باشند
 • ترس جدا ماندن از پدر و مادر
 • ترس‌ها و تنش‌های جدید که مرتبط با سانحه نیستند (مانند ترس از هیولاها)

با مراجعه به مشاوره آنلاین فولفکر می‌توانید با مشاوره خانواده یا مشاوران متخصص کودک در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و علائم اختلالات در کودک خود را شناسایی و نسبت به درمان آن اقدام کنید.

شدت علائم اختلال استرس پس از سانحه:

شدت علائم PTSD یا اختلال استرس پس از سانحه ممکن است در طول زمان تغییر کند و وقتی که شما مضطرب و نگران هستید یا به یاد سانحه می‌افتید، بیشتر شود. بطور مثال، ممکن است صدای برخورد یک ماشین با مانع، تجربه تلخ یک تصادف دردناک را برای شما زنده کند.

برای درمان چه موقع به سراغ دکتر برویم؟

مراجعه به روانشناس در بهبود علائم اختلال استرس پس از سانحه کمک خواهد کرد.

در صورتی که به مدت بیش از یک ماه، افکار و احساسات مزاحمی درباره یک حادثه دردناک شما را رها نمی‌کند، یا اگر در برگرداندن زندگی‌تان به حالت عادی مشکل دارید، با دکتر خود مشورت کنید. شروع درمان به محض مشاهده علائم PTSD، کمک می‌کند تا این علائم بدتر نشوند. فول‌فکر با امکان مشاوره آنلاین و اینترنتی به صورت چت و تماس صوتی با برترین مشاوران و متخصصان و مشاوران با حداقل هزینه ها شما را در درمان تا بهبودی کامل کمک خواهد کرد و روند مقابله با اختلالات را تسریع می‌بخشد.

مراجعه به روانشناس آنلاین با احتمال کاهش مجدد بروز علائم استرس زا، در بهبود علائم اختلال استرس پس از سانحه کمک خواهد کرد.
مراجعه به روانشناس آنلاین با احتمال کاهش مجدد بروز علائم استرس زا، در بهبود علائم اختلال استرس پس از سانحه کمک خواهد کرد.

علت و دلیل اختلال استرس پس از سانحه (PTSD):

اختلال استرس پس از سانحه پس از این که فرد یک اتفاق شامل مرگ واقعی، تهدید به مرگ، صدمات جدی یا تجاوز جنسی را تجربه می‌کند، می‌بیند یا در مورد آن اطلاعات کسب می‌کند، ایجاد می‌شود. مانند بسیاری از مشکلات روانی، PTSD نیز ممکن است از ترکیبی از عوامل زیر نشأت بگیرد:

 •  تجربیات استرس‌زا که شامل مقداری از ترومایی که تجربه کرده‌اید باشد
 •  خطرات سلامت روانی ارثی، مانند وجود سابقه اضطراب و افسردگی در خانواده
 • ویژگی‌های ارثی شخصیت شما، که معمولاً خلق و خوی نامیده می‌شود
 • روشی که مغز شما مواد شیمیایی و هورمون‌های مقابله با استرس را تنظیم می‌کند

برای بهبود و درمان استرس پس از سانحه چه باید کرد؟

بدون شک تشخیص و درمان اختلال استرس پس از سانحه روانی باید توسط پزشک متخصص انجام شود، اما موارد زیر در کنار درمان تخصصی این اختلال، به فرد کمک میکنند تا هرچه سریعتر بهبود یابد. با کمک مشاوره درمان استرس و اضطراب می‌توان به شخص مبتلا و خانواده‌های افراد مبتلا  به اختلال استرس پس از سانحه همانند افرادی که مشاغل اورژانسی مانند کارکنان امداد و نجات موقعیت‌های اضطراری در روند بهبودی این اختلال کمک شایانی کرد. عموما اکثر افرادی که وقایع دردناک را تجربه می‌کنند واکنش‌هایی از خود نشان خواهند داد.

۱. با حس درماندگی مبارزه کنید: بهبود استرس پس از سانحه روندی تدریجی است و یک شبه اتفاق نمی‌افتد. همچنین خاطرات سانحه نیز هیچگاه به طور کامل از بین نمی‌روند. این امر ممکن است گاهی شرایط را سخت کند، اما کارهای بسیاری وجود دارد که می‌توانید برای مقابله با علائم باقیمانده و کاهش اضطراب و ترس انجام دهید.

غلبه بر حس درماندگی، کلید اصلی شکست دادن PTSD است. ضایعه روانی باعث می‌شود کخ شما احساس ناتوانی و آسیب‌پذیری کنید. بسیار مهم است که به خودتان یادآوری کنید که شما نقاط قوت و مهارت‌هایی دارید که در لحظات سخت به شما کمک می‌کنند.

یکی از بهترین روش‌ها برای احیای حس قدرت، کمک کردن به دیگران با انجام کارهایی مانند فعالیت‌های داوطلبانه، اهدای خون و اعمال خیرخواهانه می‌باشد. انجام کارهای مثبت مستقیماً حس درماندگی را که یکی از نشانه‌های مشترک PTSD است، کاهش می‌دهد.

۲. ورزش کنید: وقتی از استرس پس از سانحه رنج می‌برید، ورزش و تمرین کردن، اثری فراتر از رهاسازی اندورفین و بهبود حال و هوایتان دارد.هنگام ورزش، با تمرکز بر روی بدنتان و احساسی که هنگام تحرک به شما دست می‌دهد، به سیستم عصبی خود کمک می‌کنید تا در برابر استرس واکنش صحیح و مناسب را نشان دهد.

۳. با دیگران در ارتباط باشید: استرس پس از سانحه ممکن است باعث ایجاد حس انزوا در شما شود و شما را وسوسه کند تا از فعالیت‌های اجتماعی و عزیزانتان فاصله بگیرید. اما بسیار مهم است که ارتباط خودتان را با زندگی و افرادی که به شما اهمیت می‌دهند حفظ کنید. در صورت عدم تمایل، مجبور نیستید که در مورد تروما صحبت کنید، اما پشتیبانی و همراهی دیگران و حتی یک مشاوره روانشناس خانواده در روند بهبودی شما بسیار حیاتی است.

ارتباط مداوم با دیگران و صحبت با آن‌ها به شما در کاهش علائم اختلال استرس پس از سانحه و کاهش عوارض آن خواهد کرد.
ارتباط مداوم با دیگران و صحبت با آن‌ها به شما در کاهش علائم اختلال استرس پس از سانحه و کاهش عوارض آن خواهد کرد.

۴. با زندگی سالم، به درمان سرعت بخشید: علائم PTSD ممکن است فشار زیادی بر بدن شما وارد کنند، بنابراین بسیار مهم است که از بدنتان محافظت کنید و شیوه زندگی خود را در صورت لزوم تغییر دهید. تغییر در سبک زندگی با مشاوره مهارت و سبک زندگی و تغییراتی چون استراحت کافی، داشتن رژیم غذایی سالم، پرهیز از الکل و مواد مخدر و داشتن خواب کافی، از مهمترین عادت‌های زندگی سالم هستند زیر نظر یک روانشناس و متخصص مجرب روند درمان را تسریع می‌بخشد.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.