Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
اختلال آسپرگر

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلال آسپرگر: فراگیر رشد

اختلال آسپرگر

در اختلال فراگیر رشد کودکانی هستند که بر خلاف اوتیستیک در زبان و مهارتهای خود یاری و رشد شناختی مشکلی ندارند که به آن اختلال آسپرگر می گویند. کودکان دارای این اختلال در شناخت علائق و فعالیت های گوناگون وتعاملات اجتماعی تخریب شدید دارند و همچنین در رفتار آنها الگوهای تکراری مشاهده می  شود مثل بال زدن دست ها، اشتغال های ذهنی مداوم با اشیا.

کودکان دارای اختلال آسپرگر  در ابراز لذت از وجود دیگران و شاد بودن از این موضوع به شدت دچار اختلال هستند. همچنین کنجکاوی های که بر اساس سن کودکی در محیط باید داشته باشند را ندارند. این کودکان مداوم در حال چرخش بدن خود هستند  و پیچ می خورند. در تحقیقات اخیر مشخص شده است که کودکان با اختلال آسپرگر میل زیادی به پیدا کردن دوست هستند و خواهان ایجاد تعاملات اجتماعی هستند اما در ایجاد ارتباط مشکل دارند.

علت این بیماری هم مانند اختلال فروپاشی کودکی نامشخص است. اما احتمال می رود که با اختلال اوتیسم رابطه داشته باشند و این نشان دهنده این است که ژنتیک در بروز اختلال آسپرگر نقش دارد.

شخصی که این بیماری را برای اولین بار شناخت پزشک اتریشی هانس آسپرگر بود که به نوعی دیگر آن را مورد مطالعه قرار داده بود او افرادی را بررسی کرد که از نظر هوشی طبیعی بودند اما در تعاملات اجتماعی خود به شدت دچار مشکل بودند در نتیجه امروزه برای تشخیص این بیماری دو دسته کودک را اختلال آسپرگر در نظر می گیرند. یکی کودکانی که دچار عقب ماندگی ذهنی هستند اما در رشد زبان تاخیر قابل ملاحظه ای دیده نمی شود و دیگری کودکانی که در رشد زبان خود(منظور از زبان، زمانی است که کودک شروع به صحبت کردن می کند) مشکل دارند و این روند رشدی تاخیر دارد اما مبتلا به عقب ماندگی ذهنی نیستند.

درمان اختلال آسپرگر نیز همانند باقی اختلالات فراگیر رشد است درمان خیلی قطعی ندارد اما نسبت به اختلال اوتیسم پیش آگهی خوبی دارد یعنی احتمال اینکه در آینده درمان مناسبی برای این اختلال پیدا شود زیاد است.

از روشهای آموزش مهارتهای اجتماعی در مدارس کودکان استثنایی و یا مدارس اوتیسم میتوان استفاده کرد. کار درمانی و توانبخشی و دارو درمانی و از همه مهمتر آموزش خانواده ها برای چگونگی رفتار با کودکان خود نیز برای درمان کودکان با اختلال آسپرگر می توان استفاده کرد.

اطلاعات بیشتر

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.