Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلالات ساختگی : چگونه اختلالات ساختگی را از واقعی تشخیص دهیم؟

اختلالات ساختگی عبارتند از شرایطی که در آن فرد عمدا و آگاهانه طوری رفتار می‌کند که گویی دچار یک بیماری فیزیکی و یا روانی است در حالیکه در واقعیت امر این گونه نیست. افراد مبتلا به این اختلالات علائم بیماری را عمدا به روش‌های مختلف ایجاد می‌کنند و یا علائمی که دارند اغراق می‌کنند. آن‌ها ممکن است در مورد علائم بیماری به شما دروغ بگویند و یا به صورت ساختگی این علائم را از خود بروز دهند. افراد مبتلا به اختلالات ساختگی ممکن است گاهی حتی به خودشان صدمه وارد کنند و یا نتیجه آزمایشات خود را به نحوی (برای مثال با جایگزین کردن و یا آلوده کردن نمونه‌ی ادرار و یا خون خود) تغییر دهند که به نظر برسد این افراد واقعا بیمار هستند و نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند.

این افراد معمولا این کارها را انجام می‌دهند چون نیاز به دیده شدن به عنوان یک بیمار و یا زخمی دارند، این افراد به دنبال منافع دیگری همچون منافع مالی نیستند. افراد دچار این اختلال حتی گاهی علاقمند و مشتاق هستند تا آزمایشات و جراحی‌های دردناک انجام دهند تا بتوانند از این طریق توجه و احساس دلسوزی اطرافیان و بخصوص افرادی که بسیار دوست می‌دارند را برانگیزند. اختلالات ساختگی به عنوان نوعی بیماری روانی شناخته می‌شود، زیرا با مشکلات شدید احساسی و عاطفی همراه است.

افراد مبتلا به این اختلال معمولا به نوع دیگری از شرایط روحی نیز مبتلا هستند، از جمله‌ی این شرایط می‌توان به اختلالات شخصیتی اشاره کرد. افرادی که دارای اختلال شخصیت هستند معمولا دچار علائم درازمدت فکری و رفتاری هستند که با آنچه که به طور معمول در جامعه دیده می‌شود متفاوت است. این افراد معمولا مهارت‌های مقابله‌ای ضعیفی دارند و از طرفی در برقراری روابط سالم نیز دچار مشکل هستند.

اختلالات ساختی دارای علائم مشابهی با بیماری اختلالات سوماتوفرم یا شبه جسمی (somatoform) هستند، که این اختلال نیز شامل وجود علائمی است که لزوما نشان دهنده‌ی یک بیماری واقعی نیستند. تفاوت اصلی بین این دو گروه اختلال این است که افراد مبتلا به اختلال شبه جسمی عمدا افراد را به خاطر علائم خود گمراه نمی‌کنند.

انواع اختلالات ساختگی :

چهار نوع اصلی اختلال ساختگی وجود دارد که در ذیل به آن‌ها اشاره شده است:

 • اختلالات ساختگی با علائم روانشناختی بیشتر: همانطور که از نام آن پیداست افراد مبتلا به این نوع اختلال معمولا سعی دارند که نوعی بیماری روانی همچون اسکیزوفرنی را تقلید کنند. آن‌ها ممکن است گیج به نظر برسند اظهارات پوچی داشته و یا توهمات خود را گزارش کنند و از تجربه‌ی دیدن یا حس کردن چیزهایی بگویند که در آنجا وجود ندارد. سندرم گانسر که گاهی به نام سندرم زندان نیز معروف است برای اولین بار در زندانیان مشاهده شد. افرادی که مبتلا به این سندرم هستند دوره‌های کوتاه مدتی از بروز علائم عجیب و غریب همچون بیماران روانی از خود دارند.
 • اختلالات ساختگی با علائم فیزیکی بیشتر: افراد مبتلا به این نوع اختلال معمولا سعی دارند که عمدا علائم بیماری‌های فیزیکی همچون درد در قفسه‌ی سینه، مشکلات معده و یا تب از خود بروز دهند. این اختلال معمولا به نام سندرم مونچاوسن شناخته می‌شود. نام این سندرم از روی نام یک افسر آلمانی قرن ۱۸ میلادی برگرفته شده است و به داستان زندگی او و تجربیاتش مربوط می‌شود.
 • اختلالات ساختگی با هر دو علائم فیزیکی و روانی : افراد مبتلا به این نوع اختلال نیز همانطور که از نام آن پیداست سعی در بروز مشکلات فیزیکی و و روانی خود به صورت جعلی هستند.
 • اختلالات ساختگی در دیگران: در این نوع اختلال نیز فرد سعی دارد به کسی که دوستش دارد از طریق آسیب رساندن و یا تلقین بیماری از آن‌ها مراقبت کرده و توجه آن‌ها را جلب کند. این اختلال ممکن است بیشتر در مادران اتفاق بیفتد.

 

علائم اختلالات ساختگی :

علائم احتمالی و نشانه‌های هشداردهنده‌ی این بیماری می‌تواند شامل موارد زیر شود:

 • تاریخچه‌ی دراماتیک اما متناقض پزشکی
 • علائم نامشخصی که قابل کنترل نیستند و هنگامی که درمان آغاز می‌شود ممکن است شدیدتر شوند و یا تغییر کنند.
 • عواقب پیش‌بینی شده پس از بهبود در شرایط
 • دانش گسترده از بیمارستان‌ها و یا اصطلاحات پزشکی
 • داشتن زخم‌های زیاد جراحی در بدن
 • ظهور علائم جدید و یا عوارض اضافی بعد از منفی اعلام شدن نتایج آزمایشات
 • تمایل یا اشتیاق برای آزمایشات و یا جراحی های پزشکی
 • حضور علائم فقط زمانی است که بیمار با دیگران است و یا می‌داند که افرادی او را مشاهده می‌کنند.
 • داشتن پرونده‌های مختلف پزشکی در مطب‌های مختلف و یا حتی در شهرهای مختلف
 • بیمار علاقه‌ای ندارد که خانواده و یا دوستان او با پرستاران و یا پزشکان او در ارتباط باشند.

 

عوامل بروز اختلالات ساختگی :

دلیل اصلی بروز این بیماری نامشخص است اما پزشکان با بررسی عوامل بیولوژیکی و روانشناسی این دو عامل را در توسعه‌ی این اختلال مهم می‌دانند. برخی از نظریات بر این باورند که سابقه‌ی مورد سوء استفاده واقع شدن در کودکی و یا نادیده گرفته شدن در آن دوره و یا سابقه‌ی بیماری‌های مختلفی که نیاز به بستری شدن داشته‌اند همه و همه ممکن است در توسعه‌ی این اختلالات دخیل باشند.

اختلالات ساختگی
در اختلالات ساختگی حضور علائم فقط زمانی است که بیمار با دیگران است و یا می‌داند که افرادی او را مشاهده می‌کنند.

 

 این اختلال چقدر در میان افراد جامعه رایج است؟

هیچ آمار دقیقی از تعداد افراد مبتلا به این اختلال هم اکنون در دست نیست. چرا که افرادی که دچار این بیماری هستند معمولا سعی در پنهان کردن این موضوع دارند. از طرفی این افراد معمولا در مطب‌ها و بیمارستان‌های مختلف پرونده‌ی پزشکی دارند و بنابراین در حال حاضر ردیابی آ‌ن‌هار را دشوارتر می‌کند. با این حال می‌توان گفت که در حالت کلی این اختلال در مردان رایج‌تر از زنان است. اگرچه نوع چهارم این اختلال در زنان رایج از مردان است.

 

چگونه اختلالات ساختگی را درمان کنیم؟

قبل از هرکاری مهم‌تر از همه این است که رفتارهای این افراد را کنترل کنیم و اجازه ندهیم که این افراد به نادرست از درمان‌های مختلف استفاده کنند. در فردی که دچار نوع چهارم این اختلال است باید قربانیان او را شناسایی کرده و با معاینات و آزمایشات پزشکی آن‌ها را از نظر سلامت جسمانی و روانی بررسی کنیم. پس از این که اهداف اولیه به درستی برآورده شد روانشناس سعی در بررسی عواملی دارد که موجب بروز یا توسعه‌ی این اختلال در فرد موردنظر شده‌ است. پس از آن روانشناس متخصص سعی می‌کند بسته به شرایط فرد و نوع اختلال درمان متناسب با آن را برای بیمار پیش گیرد.

توجه داشته باشید که هیچ درمان دارویی برای این اختلال وجود ندارد. با این حال، ممکن است داروهایی برای درمان اختلالات مرتبط با آن همچون افسردگی و یا اضطراب استفاده شوند. مصرف این داروها در این افراد می‌بایست حساب شده و تحت نظر افراد دیگر باشد تا فرد دچار سوء مصرف این داروها نشود.

 

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.