Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
اختلالات روانی

رزرو وقت مشاوره حضوری

اینفوگرافیک: آیا رسانه‌های اجتماعی ما را دچار اختلالات روانی می‌کنند؟

در صورت افراط در استفاده از شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های امروزی بدون شک دچار تغییر در رفتار و اختلالات روانی خواهید شد. اما فکر می‌کنید این مشکلات حاد هستند یا جزئی؟ چقدر بر زندگی شخصی شما و روابط شما تاثیر گذار هستند؟ همه می‌دانیم که شبکه‌های اجتماعی تاثیر مخربی بر رفتارهای ما می‌گذارند. اگر در این مورد مطمئن نیستید مطالعاتی در این حوزه صورت گرفته است که تغییر رفتارهای ناشی از این اعتیاد را بررسی می‌کند.

اختلالات روانی کاربران شبکه‌های اجتماعی

اغلب این افراد نا امید هستند

بیشتر افرادی که از شبکه‌های اجتماعی بیش از اندازه استفاده می‌کنند نا امید هستند و نسبت به اتفاقات اطراف خود بی اعتنا هستند. همچنین این افراد دروغگوهای ماهری هستند و در زندگی روزمره خود نسبت به دیگران بیشتر دروغ می‌گویند. در طی یک نظرسنجی به این نتیجه دست پیدا کرده‌اند که بیشتر زن‌ها در مورد فعالیت خود در زمان تنهایی در خانه دروغ گفته‌اند! همچنین این دروغ‌ها ادامه داشته است به طوری که برخی از کاربران فیسبوک در حساب کاربری خود از اطلاعات دروغین و جعلی استفاده کرده‌اند. همچنین بد نیست بدانید که کاربران این شبکه‌ها در مورد گذراندن تعطیلات خود نیز بیش از اندازه اغراق کرده‌اند. پس یکی از رفتارهای جدیدی که ممکن است در شما تشدید شود دروغگویی است!

از جامعه فرار می‌کنند

بیشتر کسانی که به استفاده از شبکه‌های اجتماعی اعتیاد دارند از جامعه گریزان هستند و ارتباطات خود را جهان واقعی قطع می‌کنند. مطالعات نشان داده است که تقریبا ۲۴٪ از افراد لحظات مهم زندگی خود را از دست می‌دهند زیرا در این زمان مشغول به اشتراک گذاری لحظات خود در فضای مجازی و صفحات شخصی خود هستند. این اعتیاد به اندازه‌ای گریبان گیر افراد شده است که بیشتر آن‌ها اعتراف می‌کنند که در زمان صرف شام هم دست از تلفن همراه خود برنمی‌دارند و مشغول چک کردن صفحات خود هستند. علاوه بر این از هر ۵ نفر ۲ نفر به جای اینکه در دنیای واقعی به برقراری ارتباط مشغول باشند درگیر ارتباطات مجازی هستند.

دچار وسواس فکری می‌شوند

اغلب افراد که به این شبکه‌ها وابسته هستند دچار وسواس فکری و خودخواهی می‌شوند. بد نیست بدانید که حدود ۲۰٪ از کاربران لینکدین عکس پروفایل خود را به طور مرتب بروز رسانی می‌کنند و این نشان از وسواس فکری این افراد است! و همچنین تقریبا ۴۶٪ از افراد تراکم اسم خود را در گوگل جستوجو کرده‌اند و تنها ۶٪ از افراد هستند که تقریبا هیچوقت این کار را امتحان نکرده‌اند.

تقریبا ۹۰ میلیون عکس سلفی در اینستاگرام موجود است.

از خود رفتارهای نگران کننده نشان می‌دهند

با گسترش استفاده از این شبکه‌ها همچنین رفتارهای نگران کننده‌ی بسیار زیادی هم بروز داده می‌شود. علاوه بر این اذیت و آزار اینترنتی(قلدری سایبری) بیشتر از گذشته است به طوری که تقریبا بیشتر نوجوانانی که کاربر این شبکه‌ها هستند از این رفتارها رنج می‌برند و قربانی این رفتارها شده‌اند. این اختلالات روانی فقط به همین جا ختم نمی‌شود و بر روابط شما هم تاثیر مخربی خواهند داشت به گونه‌ای که به دلیل عدم آگاهی نسبت به رفتارهای درست در روابط خود در دنیای واقعی هم به بن بست خواهید رسید.

در نهایت نظر شما در مورد این رفتارها و اختلالات ناشی از شبکه‌های اجتماعی چیست؟ بیش از ۵۱٪ از افراد معتقد هستند که شبکه‌های اجتماعی هیچ تاثیر مثبتی بر زندگی آن‌ها نداشته است.

اختلالات روانی

اختلالات روانی

اختلالات روانی

اختلالات روانی

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.