Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
اختلالات خواب

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلالات خواب و راهکارهایی برای درمان آن‌ها

پزشکی در زمینه‌ی خواب به صورت مداوم در حال تحول است و همواره تحقیقات بیشتری در حال انجام است تا علائم و علل اختلالات خواب کشف شود. سازمان‌هایی هم‌چون آکادمی پزشکی خواب آمریکا (AASM) از سال ۱۹۷۰ در تلاش برای دستیابی به پیشرفت‌هایی در زمینه‌ی اختلالات خواب هستند. در طول دهه‌های گذشته همواره به دلیل تحقیقات و مطالعات بیشتر، میزان اختلالات خواب کشف شده به سرعت در حال افزایش هستند.

خواب یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی ما انسان‌ها محسوب می‌شود و در صورتی که اختلالی در آن به وجود بیاید، در تمام جنبه‌های زندگی ما تاثیرگذار خواهد بود. خواب‌آلودگی رومزه، خستگی، مشکلات تنفسی و سایر مشکلات جسمی از جمله مسائلی هستند که اختلالات خواب منجر به آن‌ها می‌شوند.

تاکنون سه نسخه‌ی متفاوت از اختلالات خواب در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ منتشر شده‌اند. در آخرین نسخه‌ای که منتشر شده یعنی نسخه‌ی سال ۲۰۱۴ اختلالات خواب به دسته‌های زیر تقسیم شدند:

بی‌خوابی، اختلالات تنفسی در خواب، اختلال پرخوابی، اختلالات نارکولپسی، اختلالات پاراسومنیا و اختلالات حرکتی مرتبط با خواب که در این مطلب بیشتر راجع به هر یک از این اختلالات خواب و شیوه‌ی درمان آن‌ها خواهیم خواند.

اینسومنیا یا بی‌خوابی

بی‌خوابی که با نام علمی اینسومنیا شناخته می‌شود، در واقع بیماریی هست که در آن فرد در شرایط ایده‌آل به سختی به خواب می‌رود و یا اصلا کل شبانه‌روز را نمی‌خوابد. گروه ICSD بی‌خوابی را به چند دسته‌ی بی‌خوابی طبیعی، بی‌خوابی کوتاه مدت و بی‌خوابی مزمن تقسیم کرده است.

گاها مواردی هم‌چون استرس، ترس و نگرانی منجر به خوابی می‌شود، اما اگر بی‌خوابی بدون دلیل هم تکرار شود و باعث خواب آلودگی روزانه، ضعف حافظه، اختلالات خلقی و ناتوانی فرد در انجام بسیاری از وظایفش شود، اختلال محسوب می‌شود و باید به دنبال راهکارهایی برای درمان آن بود.

اگر شما هم به چنین مشکلی دچار هستید، باید از روش‌هایی هم‌چون مدیتیشن، ورزش، آگاهی ذهنی و تمرینات تنفسی برای بهبود وضعیت خواب خود استفاده کنید، اما اگر این روش‌ها به اندازه‌ی کافی پاسخگو نبودند، باید به روانشناس مراجعه کنید و با استفاده از راهکارهای رفتارشناختی درمان شوید.

در مطلب اینسومنیا می‌توانید بیشتر راجع به این قسمت از اختلالات بی‌خوابی بخوانید.

اختلالات تنفسی مرتبط با خواب

نوع دیگری از اختلالات خواب به مشکلات جسمی فرد وابسته است به معنی قطع تنفس در هنگام خواب است که آپنه نیز نامیده می‌شود. این آپنه‌ها اغلب بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه زمان می‌برند و منجر به احساس خفگی فرد می‌شود، در نهایت فرد بارها در طی شب از خواب بیدار می‌شود.

برای رفع این اختلال نیاز هست که به پزشک عمومی مراجعه کنید و از روش‌هایی هم‌چون کاهش وزن، تغییر وضعیت خواب و … براساس توصیه‌ی پزشکان استفاده کنید.

اختلال هیپرسومنولنس یا پرخوابی

نوع دیگری از اختلالات خواب وجود دارد که با نام هیپرسومنولنس یا پرخوابی شناخته می‌شوند. این اختلال در زندگی روزمره‌ی فرد تاثیرگذار بوده و مشکلاتی را برای وی به همراه دارد. این افراد اغلب طول شب را به اندازه‌ی کافی می‌خوابند، اما باز هم احساس نیاز بیشتری به خواب پیدا می‌کنند.

این مشکل در اغلب افرادی که دچار افسردگی و یا اختلالات دوقطبی هستند، مشاهده می‌شود. با این حال، در بسیاری از افراد این مشکل به دلیل سبک زندگی نادرست شکل می‌گیرد و اغلب پزشکان با توصیه‌هایی در زمینه‌ی تغییر سبک زندگی به دنبال درمان این مشکل هستند.

با این حال، یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمان این نوع از اختلال خواب درمان شناختی رفتاری است که از تغییر عادات خواب برای درمان بهره می‌جویند. اگر به نوع از اختلال خواب دچار هستید، به هیچ وجه نگران نباشید، چرا که این اختلال را جزو درمان‌پذیرترین اختلالات خواب تلقی می‌کنند.

نارکولپسی

نارکولپسی که بسیار مشابه با اختلال هیپرسومنولنس است، نوع بعدی اختلالات خواب محسوب می‌شود. تفاوت این اختلال با هیپرسومنولنس در این است که فرد مبتلا به هیچ وجه قادر به کنترل خواب‌آلودگی خود نیست و ممکن است در جلسه، داخل آسانسور و یا هر جایی که اوج گرفت، فرد را مجبور به خوابیدن کند. به همین دلیل است که این نوع از اختلالات خواب را اغلب با عنوان “حمله‌ی خواب” یا “هجوم خواب” می‌شناسیم.

نارکولپسی شاید خنده‌دارترین و در عین حال سخت‌ترین اختلال مرتبط با خواب باشد که می‌توان از آن صحبت کرد. در یکی از مقالات جالب از دگاردین، نویسنده راجع به یکی از همکارانش که به نارکولپسی مبتلا است، صحبت می‌کند. او می‌گوید نارکولپسی به هیچ وجه شوخی نیست، بلکه یک بیماری واقعی و ترسناک است. شما به عنوان فرد مبتلا به نارکولپسی هنگام اسب‌سواری، غواصی یا در جلسه‌ی دندانپزشکی خواب‌تان بگیرد و به هیچ وجه نتوانید آن را کنترل کنید.

او در مقاله نشان می‌دهد که بسیاری از افراد یا اطرافیان ما به اختلالات خواب دچار هستند، اما اغلب آن را نادیده می‌انگارند. در عین حال، این اختلالات اغلب تاثیر بسیار منفی‌ای بر روند زندگی افراد دارند. او هم‌چنین نشان می‌دهد که افراد باید نسبت به این اختلالات آگاهی کامل داشته باشند و در صورت لزوم با مراجعه به پزشک خصوصا روان‌شناس به درمان مشکل خود بپردازند.

پاراسومنیا

پاراسومنیا یا خواب پریشی را می‌توان رایج‌ترین اختلال خواب در نظر گرفت که شاید شما هم به آن دچار باشید. اگر در خواب راه می‌روید و یا با خود حرف می‌زنید، احتمالا دچار پاراسومنیا هستید.

این نوع از اختلال خواب هم همانند موارد قبلی به دو بخش جسمی و روانی تقسیم می‌شود. برخی از افراد مبتلا به پاراسومنیا از تشنج، آریتمی‌های قلبی و مشکلات تنفسی رنج می‌برند، اما مابقی که تعدادشان نیز بیشتر است، اغلب به دلیل استرس، ترس از دست دادن چیزهایی که دوست‌شان داریم و مواردی مشابه رخ می‌دهند.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.