Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
اختلالات تیک

رزرو وقت مشاوره حضوری

اختلالات تیک:اختلال توره

اختلالات تیک

اختلالات تیک از انقباض های عضلانی به صورت تکراری و سریع به وجود می آیند که منجر به بروز حرکات و صداهایی می شود که غیر ارادی هستند و معمولا در کودکی بروز می کند و می تواند بعد از یک پاسخ درونی که کودک طلب کرده ظاهر شود. این تیک ها می تواند ثابت باشند و یا افزایش و کاهش داشته باشند یعنی در زمانی خاص شدت بگیرند و در زمان دیگر شدت آن کم شده باشند اما معمولا تیک ها درمان کامل نمی شوند و می توان درصد زیادی از آن را کاهش داد و کنترل کرد.

مشهورترین اختلال تیک,اختلال توره است. انواع دیگر اختلالات تیک شامل: اختلال تیک صوتی یا حرکتی مزمن,اختلال تیک گذرا, تیک های صوتی و حرکتی به دو صورت ساده و مرکب بروز می کنند. انواع تیک های حرکتی ساده مثل چشمک زدن,بالا انداختن شانه ها,حرکات ناگهانی گردن و تیک های صوتی مثل سرفه کردن های پشت سر هم و پاک کردن بینی و در آوردن صداهای مختلف از خود مثل صدای حیوانات است. تیک های حرکتی مرکب بیشتر هدفدار و پیچیده تر هستند. حرکات زشت و تقلید رفتار را شامل می شود و در تیک های صوتی مرکب بر تکرار واژه ها تمرکز دارد.

اختلال توره

مشهورترین اختلالات تیک اختلال توره است. اختلال توره اساس ژنتیکی ندارد اما شواهدی وجود دارد که در بعضی از آنها اساس ژنتیکی دیده می شود مثل وجود اختلال بیش فعالی _ کمبود توجه و اختلال وسواسی _جبری که در بیماران مبتلا به اختلالات توره مشاهده می شود و این بیانگر اساس ژنتیکی است.

اختلال توره در پسران 3 برابر دختران است و در این اختلال همزمان و ترکیبی از تیک صوتی و حرکتی را مشاهده می کنیم. اولین نشانه آن در ناحیه سر و گردن است این روند از صبح تا شب ادامه دارد و حتما فرد مبتلا باید 1 سال این نشانه ها را داشته باشد و حتما نشانه ها تا قبل از 18 سالگی بروز کند.

افراد مبتلا به تیک توره مخصوصا زمانی که شدت آن زیاد باشد به علت ناتوانی در عملکرد های اجتماعی و شغلی به افسردگی مبتلا می شوند. این نا توانی طوری است که این افراد به خودکشی هم فکر می کنند.

باید توجه داشت که بعضی از رفتارهایی که کودکان نشان می دهند تیک های غیر ارادی هستند و نباید آنها را به خاطر این رفتارها تنبیه کرد. درمان دارویی و مداخله ها و درمان های رفتاری برای این افراد پیشنهاد می شود و بهتر است که در کودکی این رفتارها بررسی شوند . به کودکان کنترل خود را باید آموزش داد. به علاوه اینکه این کودکان اعتماد به نفس کافی ندارند باید آنها را در محیطی قرار داد تا اعتماد به نفس را یاد بگیرند.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.