Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
ابراز احساسات

رزرو وقت مشاوره حضوری

ابراز احساسات

ابراز احساسات

احساسات قشنگ خود را آشکار کنید زیرا یکي از راه هاي خوشحال کردن ديگران اين است که ابراز احساسات خود را نسبت به او بيان کنيم، ابراز احساسات به والدين، همسر، فرزند و خواهر ، برادر و دوست و همکار هر فرد ديگري که در زندگي ما نقش دارد موجب بهبود و انسجام روابط مي شود.
جملات و کلمات زيباي بسياري وجود دارد که با گفتن آن ها احساسات زيبا اما مخفي خود را براي نزديکان‌مان آشکار مي کند. در طول زندگي ما لحظاتي هست که از حضور فردي در زندگي خود بيش از پيش لذت مي بريم و به او افتخار مي کنيم اما هيچ گاه اين لحظات زيبا را با خود او به اشتراک نمي گذاريم.
زماني پيش مي آيد که مي توانيم با اداي چند کلمه رمانتيک و زيبا، غم و اندوه را از دل اعضاي خانواده يا اطرافيانمان پاک کنيم و موجب خوشحاليشان شويم اما تنها اين کلمات را در ذهن خود مرور مي‌کنيم  و از بروز آن به علت هاي مختلف جلوگيري مي کنيم.

برخورداري از ابراز علاقه و محبت ديگران يکي از انرژي هايي هست که يک رابطه خوب براي بقا به آن نياز دارد. شايد رفتار و اعمال شما به گونه اي باشد که رضايت شما از طرف مقابل را نشان دهد اما به زبان آوردن آن حس زيبايي که در وجود شما پديد آمده، لذت  جدايي دارد که اثر آن در حفظ رابطه به مراتب بيش از اثر رفتار و اعمال به جاي شماست.

نمونه اي از جملاتي که در موقعيت هاي مناسب ديگران از شنيدن آن خوشحال مي شوند:

از اينکه والدين با شخصيت و باتجربه اي مثل شما و پدر دارم خوشحالم.

از اينکه مي بينم همسرم درکمال ادب و متانت رفتار مي کند لذت مي برم.

خوشحالم که همکار توانمندي چون تو دارم.

از اين که پسرم به ورزش علاقه دارد به خودم افتخار مي کنم.

ممنون که اتاقم را مرتب کردي، اين کار در حقيقت وظيفه من بود.

شما براي من زحمات زيادي کشيده ايد، اميدوارم بتوانم روزي لطف شما را جبران کنم.

از رانندگي شما لذت بردم، حس کردم که داخل ماشين شما آرامش و امنيت کافي وجود دارد.

استاد، احساس مي کنم در کلاس شما دانش و آگاهي من بيش از حد انتظار ارتقا پيدا کرده.

واقعا مهارت مادرم در آشپزي تحسين برانگيزه.

تربيت خوب و صحيح پدر و مادرم بود که من به اين موفقيت ها رسيدم.

از اينکه شما همسايه ما هستيد احساس رضايت مي کنم.

من مي دونم که شما به من علاقه داريد و به خاطر من سختي هاي زيادي را متحمل شديد.

اجناس مغازه شما هميشه تازه و درجه يک هستند.

ابراز احساسات شما مزاياي ديگري هم دارد. هنگامي که ديگران با تعريف و تمجيد شما مواجه مي شوند، حس خرسندي و رضايت جسم و روح آن ها را جلا مي دهد که همين امر موجب مي شود تا خلق و خوي طرف مقابل بهتر شده و در انجام اموري که از او تمجيد شده بيش از پيش مهارت و علاقه نشان دهد. ابراز علاقه به ديگران ميل به زندگي و اميد را در آن ها تقويت مي کند و حس “بيهوده بودن” يا “بي ارزش بودن کارهايشان” را در ذهنشان کمرنگ مي کند.

خانواده هايي که والدين آن ها از کلمات محبت آميز و احساسي براي ارتباط با يکديگر استفاده مي کنند، علاوه بر اينکه از زندگي آرام و صميمي تري نسبت به ديگران برخوردارند، ناخودآگاه به فرزندان خود آموخته‌اند که با استفاده از کلمات محبت آميز و احساسي پدر و مادر خود يا هر فرد ديگري را در زمان لازم مورد تعريف و تمجيد قرار دهند.

منبع: www.migna.ir

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.