Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره

رزرو وقت مشاوره حضوری

آزار جنسی و اثرات مخرب روانی و فیزیکی آن در طولانی مدت!

آزار جنسی می‌تواند کلامی، بصری و یا چیزی باشد که موجب شود فردی ناخواسته وارد یک تماس و یا رابطه‌ی ناخواسته‌ی جنسی شود. تجاوز جنسی معمولا یک نوع رایج از آزار جنسی محسوب می‌شود، این اتفاق ممکن است در هرموقعیتی و یا توسط هر فردی (آشنا و یا غریبه) اتفاق بیفتد. برخی اوقات این اتفاق هنگامی افتاده است که فرد ناآگاهانه نوشیدنی یا دارویی مصرف کرده که او را از حالت طبیعی خود خارج کرده و ناخواسته مورد آزار جنسی قرار گرفته است و پس از بازگشتن به حالت عادی متوجه اتفاقاتی که برایش افتاده شده است.

تحقیقات نشان داده‌اند که آزار جنسی و تجاوز اغلب منجر به عوارض طولانی مدت در سلامت روانی و جسمی قربانی می‌شود و خطرات آن تنها به افسردگی، اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) خلاصه نمی‌شود بلکه آثار مخرب دیگری همچون فشار خون بالا و اختلالات خواب را نیز به همراه دارد. کرستن کونن یکی از نویسندگان مطرح در این باره می‌گوید: اثراتی که آزار و اذیت جنسی در طولانی مدت بر جای می‌گذارد فقط در اختلالات روانی خلاصه نمی‌شود. بلکه این اتفاقات و آسیب‌ها معمولا آثار فیزیکی واقعی و قابل اندازه‌گیری نیز در پی دارند که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

کونن استاد اپیدمیولوژی روان‌پزشکی در دانشگاه هارواد است. او و همکارانش مطالعاتی در این زمینه انجام داده‌اند و نتایج خود را در نشست‌های جامعه‌شناسی آمریکا مطرح کرده‌اند. آن‌ها تحقیقات خود را بر روی بیش از ۳۰۰ زن بین سنین ۴۰ تا ۶۰ سال که میانگین سنی‌ آن‌ها ۵۴ سال بود انجام دادند. تقریبا سه چهارم این زنان سفید پوست بودند و همگی از ساکنان یکی از شهرهای آمریکا بودند.

همه‌ی این زنان از نظر سلامت فیزیکی به طور کامل بررسی شدند و برای بررسی آسیب‌های احتمالی مورد نظرسنجی قرار گرفتند. تقریبا یک‌ پنجم این افراد یعنی نوزده درصد آن‌‌ها گفتند که مورد خشونت‌های فیزیکی و کلامی و به عبارتی آزار جنسی در محل کار خود قرار گرفته‌اند. تقریبا بیست و دو درصد این افراد اظهار داشتند که صرفا مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند و ده درصد نیز تجربه‌ی هر دو نوع کلامی و فیزیکی را داشته‌اند.

بیشتر زنانی که مورد آزار جنسی قرار گرفتند تمایل داشتند که تحصیلات دانشگاهی داشته باشند گرچه با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کردند.

این مطالعه نشان داد که آزار و اذیت جنسی با افزایش فشار خون و افزایش بیست درصدی احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط است. علاوه بر این سطح چربی خون نیز در این افراد بالاتر است و از آن‌ جایی که کیفیت خواب نیز در این افراد ضعیف است احتمال ابتلا به اختلال بی‌خوابی در این افراد دوبرابر می‌شود.

خطر ابتلا به اختلال افسردگی در قربانیان آزار جنسی سه برابر و خطر ابتلا به اختلال اضطراب در آن‌ها دوبرابر می‌شود. از طرفی مطالعات نشان داده است که اختلالات بی‌خوابی و کیفیت پایین خواب در این افراد دو برابر می‌شود.

این مطالعات تنها ارتباط بین تجاوز جنسی و پیامدهای سلامتی آن را بررسی کرد نه روابط علت و معلول آن را. کونن گفت یافته‌ها نشان می‌دهد که باید آزارهای جنسی به عنوان عامل خطرزای سلامت توسط پزشکان بررسی شود همان گونه که آن‌ها افسردگی و یا مصرف سیگار و الکل را در افراد بررسی می‌کنند.

دین کیلپاتریک، استاد دانشگاه برجسته روانشناسی بالینی در دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی در چارلستون این موضوع را مطرح می‌کند که : اگر مردمی که مورد آزار جنسی واقع شده‌اند مورد حمایت جامعه و اطرافیان خود قرار گیرند این اثرات مخرب به مرور زمان از بین خواهد رفت. اما بسیاری از مردم این حمایت‌ها را از جانب اطرافیان و جامعه‌ی خود ندارند. در واقع بسیاری از زنان که مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند این اتفاق را با خود همچون یک راز نگه می‌دارند. آن‌ها اغلب ترس از این دارند که دیگران حرف آن‌ها را باور نکنند و یا به آن‌ها برچسب‌هایی همچون هرزه بزنند. بنابراین آن‌ها ترجیح می‌دهند این اتفاق را مثل یک راز در درون خود نگه دارند و به تنهایی و بدون هیچ کمکی با اضطراب و استرس‌های پس از آن کنار بیایند. بنابراین در طولانی مدت طبیعی است که دچار مشکلات فیزیکی و روانی متعددی شوند که نباید آن‌ها را به هیچ عنوان نادیده گرفت.

کیلپاتریک معتقد است که بدون کمک گرفتن از اطرافیان و افراد متخصص در این زمینه، معمولا قربانیان آزار جنسی به این نتیجه می‌رسند که این جمله‌ی معروف که زمان همه چیز را حل می‌کند چندان در این مورد صادق نیست و آثار ناشی از تجاوز نه تنها از بین نرفته بلکه به مرور گاهی بدتر و بدتر شده و موجب بروز برخی مشکلات جسمی و روانی دیگر نیز شده است.

آزار جنسی
معمولا قربانیان آزار جنسی به این نتیجه می‌رسند که این جمله‌ی معروف که زمان همه چیز را حل می‌کند چندان در این مورد صادق نیست.

شواهد نشان می‌دهد که هنگامی که چنین تجربیات شدید و ترسناکی در اوایل زندگی رخ می‌دهند، سیستم تنظیم استرس از کارکرد طبیعی خود خارج می‌شود. این به این معنی است که فرد در مقابل استرس‌های وارده نمی‌تواند آنطور که باید پاسخ دهد. از طرفی تحقیقات نشان داده است که حدود شصت درصد از کسانی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند در سن قبل از ۱۸ سالگی بوده است. این اتفاق می‌تواند منجر به سال‌ها استرس مزمن در طول زندگی فرد شود و ما انسان‌ها برای قرار گرفتن در معرض استرس شدید آن هم در درازمدت، ساخته نشده‌ایم. بنابراین این گونه فشارها و اختلالات در نهایت می‌تواند منجر به بیماری‌های جسمی همچون فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی شده و سالیان دراز زندگی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

اگر مورد آزار جنسی قرار گرفتیم چه کنیم؟

اگر مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفتید بهتر است که مراحل زیر را دنبال کنید:

  • تا جایی که می‌توانید از فرد متجاوز دور شوید و به یک محل امن پناه برید. سپس با اورژانس و یا پلیس تماس بگیرید.
  • با یک دوست و یا فردی از خانواده که به او اعتماد دارید تماس بگیرید و از او در این مورد کمک بگیرید. برخی مراکز مشاوره نیز وجود دارند که می‌توانید در صورت لزوم با آن‌ها نیز تماس بگیرید. احساس شرم، گناه و ترس احساس‌های طبیعی هستند اما مهم این است که در آن لحظه بتوانید از یک فرد مناسب و متخصص کمک بگیرید.
  • سعی کنید تا جای ممکن بدن خود را نشویید و لباس‌های پاک نکنید و یا حتی تا جای ممکن موهای خود را نیز شانه نکشید. در محل اتفاق نیز سعی کنید تا جای ممکن چیزی را تغییر ندهید تا شواهد به طور کامل و دقیق باقی بمانند.
  • در اسرع وقت به اورژانس بروید. شما باید مورد بررسی قرار گرفته و صدمه‌های وارده را درمان کنید. از طرفی پزشک می‌توانید شواهدی از متجاوز را نیز که در بدن شما باقی مانده است شناسایی کند. علاوه بر این احتمال بارداری نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
  • می‌توانید با اداره‌ی پلیس تماس گرفته و پرونده را گزارش دهید.
  • مهم‌تر از همه با یک روانشنان متخصص در این باره تماس بگیرید و از او در این باره کمک بگیرد. ارتباط شما با یک روانشناس مطمئن در زودترین زمان ممکن می‌تواند به شما کمک کند که از فشارها و استرس ناگهانی وارده رهایی یابید و به بهترین شیوه‌ی ممکن این مشکل را در ذهن خود حل کنید. از طرفی می‌توانید در کنار همراهی‌های روانشناس با افرادی که تجربه‌ی این چنینی داشته‌اند نیز صحبت کنید و از تجربیات اثربخش آن‌ها نیز بهره‌مند شوید.

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.