Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ثبت نام در طرح درمانی جامع مشاوره
جنون آتش افروزی بیمارگون

رزرو وقت مشاوره حضوری

جنون آتش افروزی بیمارگون – لذت بردن از آتش چیست ؟

آتش افروزی بیمارگون

در اختلالات کنترل تکانه اختلالی وجود دارد به نام آتش افروزی بیمارگون که در آن فرد مبتلا از آتش لذت می برد و عمل آتش افروزی که انجام می دهد به دلیل انتقام جویی و خصومت شخصی نیست. افراد مبتلا به آتش افروزی بیمارگون در هر جایی که آتشی وجود داشته باشد می روند و از دیدن آن لذت می برند. افراد مبتلا مانند سایر اختلالات کنترل تکانه تا قبل از انجام آتش افروزی به شدت احساس تنش می کنند و بعد از انجام آن به آرامش و لذت می رسند. خیلی کم پیش می آید که احساس پشیمانی کنند. آتش افروزی بیمارگون در مردان شایع تر است و معمولا علت آن را مربوط به دوران کودکی و نوجوانی فرد ربط می دهند. افراد مبتلا اقدام خود را نوعی تفریح می دانند و معتقد هستند برای کنجکاوی این کار را انجام می دهند.

معمولا کودکانی که علاقه ی زیادی به آتش زدن دارند با الگو گرفتن از بزرگسالان دست به این کار می زنند و مواد آتش زا را راحت در اختیار دارند. والدین این کودکان نسبت به این اقدام فرزندشان تنبیه خاصی در نظر نمی گیرند و خیلی سهل انگار هستند و در تربیت کودک نا لایق هستند آنها کودکانی پرخاشگر دارند بیشتر این کودکان به اختلالات دیگر مانند شخصیت ضد اجتماعی,افسردگی مزمن و عقب ماندگی ذهنی مبتلا هستند. این افراد در مهارت های اجتماعی خود مشکل دارند و در خانواده هایی بودند که نسبت به آنها بی توجهی شده و یا ممکن است مورد کودک آزاری قرار گرفته باشند. این افراد گرایش زیادی به خود کشی دارند و معمولا این افراد از سطح تحصیلات پایینی برخوردار هستند. افراد مبتلا به آتش افروزی بیمارگون معمولا سابقه سو مصرف مواد دارند و شدیدا در روابط میان فردی خود دچار مشکل هستند.

رفتار آتش افروزی افراد مبتلا به صورت عمدا و مکرر در جهت لذت بردن از آتش است و هر چیزی که به آتش مربوط باشد در آنها ایجاد ارضا و آرامش درونی می کند.

برای درمان این اختلال بهتر است در کودکی آموزش های لازم درباره آتش به کودکان داده شود. آموزش هایی درباره عزت نفس و آموزش هایی در رابطه با ایمنی آتش و هر موضوعی که به آتش مربوط شود. امداد رسانی و پیشگیری برای کودکان برای کاهش احتمال آتش افروری پیشنهاد می شود.

همچنین ترکیبی از درمان های رفتاری شناختی و روان پویشی و خانواده درمانی فردی و گروهی نیز پیشنهاد می شود. بهتر است آموزش هایی به کودکان و بزرگسالان درباره کنترل خشم و افسردگی و مشکلات ارتباطی داده شود و این موضوع برای آنها مشخص شود که آتش افروزی خطرناک است و به غیر از خود فرد می تواند به دیگران هم آسیب بزند.

اطلاعات بیشتر

یه خبر خوب

فول فکر امکان استفاده از مشاوره روانشناسی بصورت آنلاین و با استفاده از روانشناسان باتجربه فراهم کرده. شما می توانید از طریق گفتگوی متنی و صوتی با مشاوران ارتباط برقرار نمایید.